Gelişmiş ülkelerin sadece ekonomisi, ordusu ve teknolojisinin gelişmişliği ile güç sahibi olmağını; bu ülkelerin kendisini tarım ve hayvancılıkta da geliştirmesi gerektiğini ifade eden Özkan: "Teknolojik gelişmişlik ve savunma sanayi de yerli olma konusunu ne kadar önemsiyorsak, ülkemizde tarım ve hayvancılık alanındaki gelişimi de o kadar önemsiyoruz. Tükettiğimiz gıdalarımızda da yerli üretimi ön plana çıkarma konusunda büyük çaba gösteriyoruz. Tarih boyunca ülkelerin gelişmişlik düzeyleri, tarım alanında yaptıkları çalışma ve gelişmelerle doğru orantılı bir gelişim göstermiştir. 2023 hedeflerine emin adımlarla yürüyen Türkiye'mizin tarım alanında güçlenmesi, bu yoldaki en büyük desteklerinden biri olacaktır. Şimdiye kadar hükümetleri döneminde ülkemizi yoksulluk girdabı içerisinde yönetmiş olan grup ve şahıslar, sabah akşam hükümetimizin tarım politikalarını kötülüyorlar. Tarım ve hayvancılık konusunda tek kelime proje üretmeden, bizim projelerimizi eleştirme yarışına giriyorlar."diye belirtti.

TÜM ALANLARDA YAPTIĞIMIZ ATILIMLARI İNŞALLAH TARIM VE HAYVANCILIK ALANINDA DA YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ 

Özkan sözlerine şöyle devam etti: "Tüm alanlarda yaptığımız atılımları inşallah tarım ve hayvancılık alanında da yapmaya devam edeceğiz. İktidarımız boyunca gerek tarımsal alanda gerekse hayvancılık ve gıda üretimi alanında da Türkiye'yi hak ettiği yerlere taşıdık. Hem ülke genelinde, hem de Denizli' mizde çiftçilerimize maddi manevi destek verme adına gerekli tüm planlamaları yaptık. 2002 yılından beri 103 milyar lira nakit hibe desteği sağladık. Bununla beraber yıllık tarımsal destek miktarını 13 milyar liraya çıkardık. Üretimde çiftçimizin harcamalarını desteklemek adına, 2003'te mazot desteğini ilk kez başlatarak çiftçilerimizin rahat nefes almasını sağladık. Yaptığımız bu çalışmaları, 23 Şubat 2018'den itibaren çiftçilerin mazot maliyetinin yarısını biz ödeyerek, çiftçilerimizin üretim gücünü artırma adına adım atmaya devam edeceğiz."

Ülkemizin ve çiftçilerin üretim gücünü sürekli artırmak, tarım ve hayvancılık alanında ithalatı minimum seviyeye indirerek, ihracatı daha da artırmak için çiftçilerimizin yanında olmayı devam edeceklerini vurgulayan Özkan: Vatandaşlarımıza Ziraat Bankası'ndan kredi kullandırılarak 300 başa kadar damızlık koyunu ve yemini temin edeceğiz. Üreticimizin bakım, hizmet bedeli ve sigortasını avans olarak ödeyerek, doğacak kuzulara da alım garantisi vereceğiz. Yetiştiriciye verilen avansları da kuzuların bedellerinden mahsup edeceğiz. Ziraat Bankası aracılığıyla sığır yetiştiriciliğini geliştirmek, damızlık sayısını artırmak için yetiştiricilerimize hayvan ve yem temini için yüzde 10 subvansiyonlu kredi veriyoruz. Üreticimiz kredi borcunun ilk iki yılını geri ödemesiz yedi yılda bankaya ödeyecek" diyerek sözlerine son verdi.