Doğu ve Güneydoğu'da emniyet güçlerinin büyük kararlılıkla sürdürdüğü operasyonlarda ağır kayıplara uğrayan, arkasında halk desteği bulamayan terör örgütü PKK, 'nın en kalabalık bölgesinde yine halkı hedef aldı. Bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 37 kişi can verirken, 71 kişi de yaralandı. Terör Ankara'yı bir kez daha hedef aldı. Kızılay Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan otobüs duraklarına yakın bir noktada dün saat 18.35 sıralarında şiddetli bir patlama meydana geldi. Saldırıda kullanılan aracın, Şanlıurfa'dan gelen beyaz bir otomobil olduğu öğrenildi. Çelik bilyelerle güçlendirilmiş TNT yüklü aracı kullanan teröristin, Güvenpark önündeki durakta yolcu indirip bindiren belediye otobüslerinin arasına girdiği belirtildi. Başkentin hemen hemen her yerinden duyulan patlama sonucu 2 otobüs ve bir otomobil ağır hasar görürken, yangınlar başladı. Polis, itfaiye ve sağlık ekipleri olay yerine sevk edildi. Polis ikinci bomba ihtimaline karşı çevrede önlem alırken, bir grup vatandaş da olay yerine girmek istedi. Bu kişilerin önemli bir bölümünün yakınlarını kaybedenler olduğu, ancak aralarında saldırıyı provoke etmek isteyenlerin de bulunduğu kaydedildi.

DEHŞETİ YAŞADI

Arka bölümü ağır hasar alan otobüsün şoförü, patlamadan yara almadan kurtuldu. Şoför, "Patlama çok şiddetliydi. Otobüs metrelerce havaya kalktı" dedi. Ankara Valiliği'nden yapılan ilk açıklamada da "Kızılay Güvenpark'ta bir aracın patlatılması sonucunda ilk belirlemelere göre olay yerinde 23, hastaneye götürülürken 4 olmak üzere toplam 34 vatandaşımız vefat etmiş, yaralanan yaklaşık 75 vatandaşımız da çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmıştır" denildi. Bu arada saldırıda bir polis memurunun şehit olduğu, 7 polisin de yaralandığı öğrenildi. Hayatını kaybedenler arasında çok sayıda öğrenci olduğu da kaydedildi. Sağlık Bakanlığı da yaralı vatandaşlar için Acil Bilgi Hattı kurdu. Bütün yurtta büyük tepki uyandıran ve lanetlenen saldırı için, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak'ın sorumluluğunda 4 başsavcı görevlendirildi.

Müezzinoğlu'nun açıklamasından satırbaşları;

Ülkemizin huzurunu bozmaya çalışanlara karşı milli ruhla karşılık verilecek, teröristlerin ülkeden yok edilmesi birlik ve beraberlikle olacaktır.

Olay yerinde 30, hastanelerde 7 vatandaşımızı kaybettik. Olay yerinde ölen 30 kişiden biri büyük ihtimalle terörist.

Hastaneden vefat eden 3 kişiyle beraber ölü sayısı 34'ten 37'ye yükseldi.

71 kişi şu an hastanelerde tedavi görüyor.